Büyüme Baskıları Teknoloji Şirketlerini İnovasyondan Mahrum Bırakabilir!

Arka arkaya 14 çeyrekte beklentilerin üzerinde sonuçlar veren, son yılda yüzde 50’den fazla büyüme yakalayan ve gelirlerini 7 milyar dolar seviyesine çıkaran Facebook, 2017 itibariyle gelirlerindeki büyümenin yavaşlayabileceğini açıkladı. Bunun temel sebebi, Facebook’un bildirimler arasında gösterebileceği reklam sayısında üst limite yaklaşmış olması.

Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı, 2015’e göre yüzde 10’dan fazla artarak aylık 1.8 milyara ulaştı. Aktif kullanıcılar, günde ortalama 50 dakikalarını Facebook’ta geçiriyor. Bu rakamlar Facebook’un yakaladığı başarının büyüklüğüne iyi birer örnek. Fakat Facebook’un sadece büyümede yavaşlama tahmini açıklaması bile hisse senedi fiyatlarının bir günde yüzde 8 erimesine yetti. Oysa aynı açıklamada Facebook, alternatif büyüme stratejilerinden büyükçe bir buket de açıklamıştı. Örneğin, reklam fiyatlarını arttırmak, Facebook Live ile video formatında reklam satmak, otomotiv ve seyahat gibi sektörlerde reklam sayılarını arttırmak, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp’ı reklamlara açmak gibi insiyatifler Facebook’un büyüme potansiyelini gösteriyordu.

Finansal pazarların büyüme iştahı hiç azalmıyor. Yatırımcılar, şirketlerden her şart altında büyümelerini talep ediyor. Facebook örneğinde olduğu gibi, büyümenin durması bir kenara, yavaşlaması bile hisse senedi fiyatlarının kısa sürede erimesine yeterli oluyor.

Bir çok teknoloji şirketi yüksek büyüme beklentilerini karşılamakta zorlanıyor:

Devamı için tıklayınız.